Avrupa Kupa maçları 2016 yılında 15. sini gerçekleştirmiş olacaktır. 2016 Avrupa Kupa maç tarihleri 10 Haziran-10 Temmuz aranda belirlenmiştir.  Bu büyük Futbol organizasyonunun yaz aylarında yapılmasının nedenleri;

  • Okulların kapanması
  • Tatil dönemine denk geliyor olması
  • Yaz aylarının iklim şartlarının, kış aylarındaki iklim şartlarına göre Futbol karşılaşmaları açısından daha uygun olması.

2016 Avrupa Kupası maçları ne zaman olursa olsun, futbol tutkunları için bütçesine göre ya yapıldığı ülkeye seyahat ile ya da TV ekranlarındaki naklen yayınların izlenmesi suretiyle takip edilebilmektedir. Futbol tutkunları için uygun olmak ya da olmamak çok da sorun olmamaktadır. Futbol fanatikleri için bu tür büyük organizasyonlar, tüm eğlencelerin üzerinde gelmektedir.

Fransa Avrupa Kupası

8 Yıl Aradan Sonra Türkiye’ de Kupa Yolunda!

A Milli Takımımız başarışı geçirdiği sezonlar dolayısıyla, Fransa’ya direkt gitmeye hak kazanmıştır. Ülkemizin katılımı dolayısıyla Türkiye’den çok sayıda Fransa’ya gidiş bileti alınmıştır ve birçok Futbol sever milli duygularla takımına destek olabilmek adına, statlarda yerlerini garantileyen biletlerini almış durumdadır. 2016 “24 Takımlı Dönem”in ilk yılı olarak önem arz etmektedir. Geçen son 20 yılda 16 takımla yapılmakta olan Avrupa Futbol Şampiyonasında bu yıl 24 takım kupa mücadelesi için sahalarda olacaktır.  Avrupa Futbol Şampiyonasında oynayacak olan takımların artışı kararı, UEFA’ya bağlı olan 53 ülkedeki Futbol Federasyon yöneticileri tarafından oylamayla alınmıştır.

Türkiye 4. Torbada!

2016 Avrupa Kupa Maç tarihleri belirlenmeden önce, 12 Aralık 2015 tarihinde takımların eşleşme kuraları yapılmıştır. Bu kuralar Fransa’nın başkenti olan Paris’te bulunmakta olan ünlü kongre salonu Palais des Cangres de la Porte Maillot’ ta gerçekleştirilmiştir. 4 torba belirlenmiş ve her torbaya 6 takım koyulmuştur. Buna göre;

  • Torba’da;

Fransa, İspanya, Almanya, İngiltere, Portekiz, Belçika

  • Torba’da;

İtalya, Rusya, İsviçre, Avusturya, Hırvatistan, Ukrayna

  • Torba’da;

Çek Cumhuriyeti, İsveç, Polonya, Romanya, Slovakya, Macaristan

  • Torba’da;

Türkiye, İrlanda, İzlanda, Galler, Arnavutluk, Kuzey İrlanda

bulunmaktadır.

Ev sahibi olması dolayısıyla Fransa 1. torba’da değerlendirilmiştir. İspanya’nın 1. torbada yer alma sebebi ise son şampiyon olmasıdır. İspanya 2012 yılı Avrupa Futbol Şampiyonu olarak Futbol tarihinde yerini almıştır. İspanya Avrupa Futbol Şampiyonasında en çok kupa alan ülke olarak bilinmektedir. 2016 yılına kadar 3 şampiyonluk kazanmıştır. Almanya’nın durumu da burada farklıdır. 2 kupayı Batı Almanya almıştır. 1996 yılında utanç duvarının yıkılması ve Doğu Almanya il Batı Almanya’nın birleşmesiyle, Almanya olarak da 1 kupa almıştır. Toplamda 3 şampiyonluğu olmasına rağmen, Almanya olarak 1 kupa almış olarak kabul edilmektedir. Fransa da 2016 yılına kadar 2 kupayı kazanmış bir ülke olarak bilinmektedir. Avrupa Futbol Şampiyonasına 3 kez ev sahipliği yapmış olan Fransa, Avrupa Futbol Kupasının ortaya çıkmasını sağlayan ülke olarak bilinmektedir. İlk Kupa heyecanı Fransa’da 1060 yılında gerçekleşmiştir.